Ana Sayfa Yazarlar 21’inci Asırda Avrupalı Olma İddiasında Bir Ülke ve Kaplumbağa Hızında Bir İnternet

21’inci Asırda Avrupalı Olma İddiasında Bir Ülke ve Kaplumbağa Hızında Bir İnternet

0
Sevgili okurlarım,
9 yıldır yayımladığımız akademik araştırma ve hakem heyetli dergimiz Strategic Management’ Review’in son sayısını tamamladık ve internete yükledik. Bu arada Dallas’tan İstanbul’a geldik tatil için.
İlk işimiz geçen yıl kapattığımı sandığım fakat kapanmamış olduğunu bankaya gelen faturalardan öğrendiğim İnternet hizmetimizi kullanmaya çalıştık. Ev telefonu zaten çalışıyordu. TTNET’internet servisi aktifti ama kamplumbağa hızıyla bir aktiflik. Sadece hız düşüklüğü değil, bağlantı kesikliği de işin cabası. Sizin anlayacağınız bir haftadır ülkemizdeyim, internet durumunu düzeltmek için TTNET ile haberleşip duruyoruz. Ama çabalarım boşuna.
İyi ki Turkcel’in taşınabilen internet bağlantısını aldık, TTNET’in soluğu kesilince onu açıyoruz, Türkcel TTNET’e en az beş kere başar hız yönünden, kesintisi de yok. Amerikada kullandığım T-Mobil şirketi Avrupada internet bağlantısı sağlıyor, sanırım Vodafon ile bir bağlantı kurmuşlar ve “roaming charge” denilen ek ücret almıyor. Sizin anlayacağınız, Türkcel aboneliğim olmasa ve T-Mobil bağlantısı kurmasam TTNET’in bana bir faydası yok.
TTNET yönetimi çok güzel bir internetten iletişim kurma sistemini uygulamaya koymuş, ama o siteye girebilmek için bile TTNET hazretlerinin Internet bağlantısının çalışır olması gerekli. Eğer şansınız varsa ulaşabilirsiniz, yoksa yeniden deneyiniz. Şikayetlerime TTNET müşteri hizmetlerindeki görevli arkadaşlar hızı bizim siteden kontrol edin diyorlar. Ben siteye giremiyorum ki hızı kontrol edeyim. Bazan 1 MBPS bazan da 6  kusur MBPS arasında gidip gelen ve ne zaman bağlantısının  kopacağı belli olmayan bir internet hizmeti bu.
Dün Amerika’adan getirdiğim Samsung S-5 cep telefonunun İMEİ kayıtlarını yaptırıp Türkiyede kullanıma acırtmak için E-Devlet sitesinde en az bir buçuk saat uğraştım. Bir türlü siteye erişmek mümkün olmadı, sonra siteye girince de bilgileri yükleyebilmek. Bu işi başarmak bile büyük bir zafer kazanmak gibi bir duygu verdi bana inanın.Dallas’taki evimde en az 15-19 MBPS hızıyla bağlandığım ve hiç kesintiye uğramayan ve 24 saat açık duran  Time Warner ınternet bağlantısını çok arar oldum inanın.
Ağustos ortasında Teksas Üniversitesi-Dallas’taki Master öğrencilerime internet üzerinden İnternational Marketing-Uluslararası Pazarlama dersimi nasıl vereceğimi derin derin düşünmeye başladım. Belki de tatili kısa keser Amerikaya döneriz. Yahut Hollanda veya İrlandaya gider orada tatil yaparım. Alternatif internet sistemleri aradım, maalesef hizmet verenler hep Türk Telekomun alt yapısını kulanıyorlar. TTNET kaliteli bir hizmet veremediğine göre aynı alt yapıyı kullanan şirketler nasıl verecek bu hizmeti? Sorusunu soruyorum, yanıt yok.
Sizin anlayacağınız TTNET’in ınternet hizmetinden gayetle şikayetçiyim, ama alt yapısı olmayan bir hizmetin kalitesinin düzeleceğine inanmak safdillik olur. Bir başka şirket Wireless internet sağlıyor ama onun da kapsam alanına girmiyor benim Silivri Albayrak Sitesindeki evim.
Özelleştirmelerinn temel ilkesi  tekelciliği kırıp rekabeti çoğaltmaktır. Türkiye Telekom’u özelleştirdi ama altyapı hale tek bir şirkette, yani devlet tekeli bitmiş, özel bir yabancı şirketin tekeli olmuş. Fakat bu özelleştirmeden beklenen rekabet koşulları henuz yaratılamamis aradan geçen yıllara rağmen.