Ana Sayfa Yazarlar Ülkemizin her karış toprağında…

Ülkemizin her karış toprağında…

0

Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) “Yurtta barış dünyada barış” sloganıyla 29 Ekim için yaptığı çağrı üzerine Moda İlköğretim Okulu önünde toplandık.( Ekim.2014)

Kadıköy Atatürkçü Düşünce Derneği, bayramı Sultanbeyli ADD ile birlikte orada kutlamayı gündüz programına almıştı, akşam Bağdat Caddesinde olacaktı. Onun için burada yer almamışlardı.

Moda İlkokulunun önü çok kalabalıktı.

TÜMÖD, İşçi Partisi (İP), Türkiye Liseliler Birliği (TLB), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 68’liler Birliği ve Bağdat Caddesi Forumu, TGB flamaları puslu olan havayı adeta aydınlatıyordu.

Yeni Kurulan Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği üyeleri de Cumhuriyetimizin 91.yıl dönümünü kutlamak üzere Moda’ya gelmişlerdi.

CHP ve HE-PAR ortalarda yoktu veya ben göremedim ama CHP yoktu bundan eminim.

***

Türkiye’de bir çığır açan TGB li çocuklar gururumuz olmaya devam ediyorlar.

Sağ sol demeden, anti-emperyalizm ve Atatürk devrimleri temelinde tüm gençleri bir araya getiren TGB bu sefer çok büyük bir başarıya imza attı.

Emperyalizmle savaşmak için dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle kurulması amaçlanan platform için

bir araya geldiler.

Tüzüğü madde madde oylanan platformun temel ilkeleri, kardeşlik, antiemperyalizm ve birlik olarak belirlendi

Boğaziçi Üniversitesinde 3 gün süren kurultay ile tüzüğünün oylanmasının ardından Platformun adı oy çokluğu ile Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği oldu.

Onları yakından takip eden bir kişi olmama rağmen yoğunluğumdan ötürü kurultayı izleme olanağı bulamadım.

TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz’i ve diğer gençleri alınlarından öpüyorum.

Hep birlikte birlikte Kadıköy Vapur iskelesine yürüdük. Yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı ve caddeler sokaklar “Birlik, barış, kardeşlik” sloganları, Mustafa Kemalin askerleriyiz sesleri ile inledi.

***

Akşam 17.30 da Suadiye ışıklardaydık.

Kadıköy Belediyesi her bayramdan daha farklı, daha güzel bir şekilde, bayrak yakanlara, bölücülere inat Bağdat Caddesini bir gelin gibi süslemişti. Rengini şehitlerimizin kanından alan al bayraklarımız ve Atatürk posterleri, Atatürklü bayraklarımızın cadde üzerinde boydan boya görüntüsü şahaneneydi.

Her taraf ışıl ışıldı.

Kadıköy’ün genç belediye başkanı Aykut Başkana bir Kadıköylü olarak teşekkür ederim.

***

Kemalist CHP liler Platformu ve Bağdat Caddesi Forumu’nun birlikte hazırladıkları etkinliğe, Cumhuriyetçi Birlik Platformu, Adnan Kahveci Forumu Küçükyalı, Cumhuriyet Kadınları Derneği Kadıköy, Türkiye Gençlik Birliği, Tüm Eğitim Görevlileri (TÜMÖD),68 liler Birliği ve binlerce vatandaşımızın katılımı ile yürüyüşe geçmek için komut bekledik.

Kadıköy Belediyesinin hazırladığı CHP Genel Başkanı Sn. Kılıçdaroğlu’nun da katılmış olduğu konvoyun ilerlemesinden yaklaşık bir buçuk saat sonra bizlerde yürüyüşe geçtik.

Yağmur ufak ufak çiselemeye başlamıştı ama hiç kimsenin umurunda değildi.

Kemalist CHP liler yönetiminden Sn. Aziz Cüneyt Yüksel’in mükemmel organizasyonu ile bayraklarla, Atatürk poster ve balonlarıyla bezeli kocaman bir TIR İçinde İstanbul Devlet Flarmoni Orkestrasının değerli müzisyenleri marşlar ve memleket şarkılarını seslendiriyorlardı.

.Onur konuklarımız Sn. Prof. Dr Tolga Yarman ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin güzide komutanlarından Deniz Harp Okulu Komutanı Emekli Tuğ Amiral Türker Ertürk caddenin iki yanında TIR’ı takip eden coşkulu halkı ve balkonlardan el sallayan vatandaşları selamlıyorlardı.

Canlı müziğe herkes eşlik ediyordu ve sıklıkla Mustafa Kemalin Askerleriyiz sesleri ortalığı inletiyordu.

Göztepe Parkına kadar sanırım 3 saatte yürüdük.

Yağmur iyice yağmaya başlamıştı.

Sanki memleketin şu içinden çıkılmaz durumuna, şehitlerimize, maden Ocaklarının 21.asırdaki rezil durumlarına ve yitirdiğimiz canlar için göklerden gözyaşı iniyordu saçlarımıza.

Belki hüzün, belki de Atatürk’üne ve onun devrimlerine sahip çıkan bu kitleler için ara sıra da sevinç gözyaşlarıydı bunlar.

Kim bilir?

Bağdat Caddesi Forumu’nun hazırlamış olduğu platformda yüzlerce cumhuriyet ve Atatürk sevdalısının yağan yağmura rağmen orada beklediklerini gördük.

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasından sonra Emekli Amiral Türker Ertürk ve Profesör Tolga Yarman,   şiddetini artıran yağmura rağmen konuklara Parkta alkışlar ve sloganlar eşliğinde birer söyleşi yaptılar. Göztepe Park, geç saatlere kadar Mustafa Kemalin askerleriyiz, Ne mutlu Türküm diyene sesleri ile inledi.

Andımızı hep birlikte yüksek sesle okuduk.

Kemalist CHP liler ve Bağdat Caddesi Forumu adına kapanış konuşması yapan Kemalist CHP liler Platformu yöneticilerinden Aziz Cüneyt Yüksel’in büyük beğeni alan kapanış konuşması ile gece sona erdi.

Dikkatle izleyip dinlediğim her iki değerli konuşmacının sözlerinden şunlar beynimde yer etti adeta.

Prof.. Dr. Tolga Yarman’ın ,sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında   Süleymaniye ve  Sultanahmet gibi büyük camilerimizde okunan ezanların  Türk makamlarını terk ederek  Mısır’daki gibi Arapça  söylendiğini anlatması ,

Ve

Türker Ertürk komutan bugünlerde gündeme gelen “Ergenekon davalarındaki sahte delillerin” buzdolabı arkasına, yer döşemesine, başka yerlere önceden konulduğu ve delillerin polis tarafından hazırlandığı, Türk ordusuna kumpas kurulduğunun bir şekilde kendisine iletildiğini anlattı.

Bundan tam 4 yıl önce CHP Genel Başkanı Sn. Kılıçdaroğlu’na gidip bizzat anlatıp yardım istediğini ama

Sn.Kılıçdaroğlunun ilgilenmediğini söylemesi üzerimizde bir bomba etkisi yarattı.

                                                                            ***

En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızı son günlerde birbiri ardına gelen şehit haberleri ve Ermenek’teki kömür Ocağında 18 işçimizin yerin 350 metre derinliğinde kalmalarının acısını yüreklerimizde saklı tutarak buruk bir şekilde kutlamış olduk.

Bununla birlikte evlerimize dönerken ne kadar güçlü olduğumuzu, bunu Türkiye genelinde tüm yürüyüşlerimizle, göklere ulaşan seslerimizle, dosta, düşmana ilan etmiş olmanın rahatlığı vardı üzerimizde.

Ülkemizin her karış toprağında Atatürk ve devrimlerini ilelebet yaşatacağımıza,

Şanlı bayrağımızı gerektiğinde kefenimiz yapacağımıza,

Bu değerleri ölümüne koruyacağımıza bir kere daha ant içmiştik.

 

Not: Cumhuriyet yürüyüşümüzde emeği geçen sevgili arkadaşlarımın hepsine gönülden teşekkür ederim. İyi ki varlar….

Önceki İçerikZenginlerin dünyası…
Sonraki İçerikHastır lan ordan…