Lübnan’da kadınlar ayakta

 Gösterilerin başladığı gün, elinde otomatik bir tüfek olan bakanın korumasına tekme atan kadının 5 saniyelik videosu, sosyal medyaya düşer düşmez izlenme rekorları kırdı. İnsanlar hemen profil fotoğraflarına tekme anının fotoğrafını koymaya başladı.

Çığ gibi yayılan bu ve buna benzer görüntüler sadece Lübnan’da değil dünyada, ilginin gösterilerde öne çıkan kadınlara kaymasına sebep oldu. Lübnanlı kadınlar gösterilere aktif olarak katılıyorlar. Beyrut’tan Zahle’ye, Trablusşam’dan Sur’a, Sünni, Şii, Dürzi, Maruni, binlerce kadın gece gündüz demeden meydanları doldurarak, birlikte omuz omuza slogan atıyor.

Düzenin çürümesi…

Bunların içinde mini etekli olan da var peçeli olan da. Genç, yaşlı, hamile, çocuklarıyla gelen kadınlar var meydanlarda. Bu kadınların içinde ilk defa gösterilere katılanlar çoğunlukta. Kimi çocuğunun okul masraflarına yetişememekten isyan ediyor, kimi de bu düzenin çürümüşlüğüne. Çift pasaportlu olan, en az üç dili akıcı bir şekilde konuşan, dünyayı dolaşmış kadınlar da var, henüz üniversite için ilk defa köyünden ayrılarak şehre gelenler de.

Beyrut şehir merkezindeki Riad el Solh Meydanı’ndaki gösterilerde polis müdahalesiyle karşı karşıya kalındığında, yüzlercesinin hemen öne geçip polisle diğer göstericiler arasında insan zinciri oluşturmakta tereddüt etmeyen bu cesur kadınlardan Lina Alami ile konuşma fırsatı buldum. “Protesto etmek için gelenleri korumak istedik ve hiç düşünmeden içgüdüsel olarak hareket ettik” diyen Alami “Devrim için, ülkemizin geleceği için meydanlarda olmaya devam edeceğiz” diye de ekledi.

Lübnanlı kadınlar öfke ve hayal kırıklıklarını değişik yollarla ifade ediyorlar. Bazıları megafonlar aracılığıyla devrimci sloganlar atarken diğerleri protestoculara tatlılar dağıtıyor. Kimi geleneksel halk oyunu dabkenin başını çekerken kimi çiçek saksıları ile yolları bloke ediyor. Kimi Lübnanlı aktris Nadine Rassi gibi sokaklarda lastik yakarken kimi yanan lastikler önünde selfie çekip sosyal medyada paylaşıyor. Geceleri Beyrut’un Riad el Solh ve Şehitler meydanlarında kurdukları çadırlarda geçiren kadınların sayısı oldukça fazla.

Kadınlar fikirlerini ve taleplerini paylaşmak için sokaklarda açık forumlar düzenliyor. Her sabah yüzlerce gönüllü meydanlara bu sefer önceki geceden kalanları temizlemek için geliyor. Duvarlar sokak sanatıyla özenle süsleniyor.

Siyasilerin yolsuzluğuna karşı başlayan gösteriler Lübnan’da ikinci haftasına girerken binlerce kadın da yaşadıkları eşitsizliği kınamak için protestoların ön saflarında yerlerini aldı, daha fazla özgürlük istediklerini dünyaya duyurdu.

Sınıfsız dayanışma

17 Ekim Perşembe gününden bu yana protestocular sokakları boşaltmayı reddediyor, taleplerini ve hükümet üzerindeki baskılarını sıkı tutuyorlar. Baskı yöntemlerinden biri de yolları kapatarak ulaşımı felç etmek. Bu yüzden pek çok çalışan işyerlerine gidemiyor ve bazıları da düşük maaş ve kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için gitmeyi reddediyor. Bu da çalışanların devamsızlıklarından dolayı işten çıkarılmasına imkân tanıyor.

Bazı kadın avukatlar mağdurlara yardım etmek için kişisel girişimlerde bulunarak; işe gidemedikleri için işten atılan protestoculara ücretsiz yasal hizmetlerini sunmaya başladılar. Örneğine az rastlanan bu sınıfsız dayanışmanın mimari güzel Lübnanlı kadınlar, ülkelerini fedakâr ve cesur davranışlarıyla kurtarmaya çabalıyorlar. Biliyorlar ki “dünyayı güzellik kurtaracak” ve ülkelerini sevip, sahip çıkmakla başladı her şey. Hilesiz kucaklamak istiyorlar tüm Lübnan’ı ve tüm Lübnanlıları.

Nalan Yazgan / Lübnan (Beyrut) /cumhuriyet.com.tr /