Petek’in Getirtemediği Belgeleri Çıray İstedi

15 Temmuz Fetö Darbesini Araştırma Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in bir türlü getirtemediği belgeleri soru önergesi ile Başbakan’dan ve İçişleri Bakanı’ndan

15 Temmuz Fetö Darbesini Araştırma Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in bir türlü getirtemediği belgeleri soru önergesi ile Başbakan’dan ve İçişleri Bakanı’ndan istedi. Çıray, 13 Ekim 2016 tarihinde  Komisyonun davetlisi olarak açıklamalarda bulunan Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Şafak Çomaklı’nın FETÖ’nün Polis içindeki yapılanmasını içerdiğini iddia ettiği POLİTAM Dosyası konusunu Meclise taşıdı.

Darbe Komisyonun sarayın her türlü müdahalesine ve direktiflerine açık Başkanı Reşat Petek’e rağmen şu ana kadar tarihe gayet önemli notlar düştüğünü belirten  Aytun Çıray, Erkan Şafak Çomaklı’nın açıklamalarının en kritik noktasını teşkil eden POLİTAM dosyasının gerçekten var olup olmadığını Meclis Başkanlığı vasıtasıyla  yazılı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Çıray, “Komisyonun fonksiyonunu yerine getirmesi için her türlü yolu denemeye kararlı” olduğunu ifade ederek, “bu konuda komisyon başkanlığından kaynaklanan bir dizi gecikme söz konusudur. Bu gecikmelerin üstesinden gelmeye ve  15 Temmuz kalkışma ve işgal teşebbüsünü tam bir karanlığa gömen kirli perdelerin yırtmaya kararlıyım,” dedi.  FETÖ’yle mücadele konusunda  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iktidar ve AKP  içinde  cumhurbaşkanı kadar kararlı olduğunu düşündüğünü belirterek, sorularına aydınlatıcı ve tatminkâr cevaplar alacağından bir hayli umutlu olduğunun altını çizdi.

İKİNCİ GÜLEN KİM? 

Aytun Çıray böylece FETÖ’nün genelde İçişleri Bakanlığı, özelde polis teşkilatı içinde on bin kişiyi bir anda komiser yardımcısı olarak bir gecede atayabilecekleri iddiasının açıklığa kavuşabileceğini vurguladı. Daha önemlisi Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Erkan Şafak Çomaklı’nın bu dosyalarda ‘İkinci Gülen’in Kim Olduğu’nun sorusunun cevabı bulunduğunu iddia ettiğini belirten Çıray, İçişleri Bakanı’nın bunu açıklığa kavuşturması halinde Komisyona tarihi bir katkıda bulunmuş olacağını ifade etti.

BYLOCK VE EAGLE LİSTELERİNDE HANGİ SİYASİLER VAR

Çıray, Meclis Başkanlığına verdiği ikinci bir yazılı soru önergesinde de  Komisyon Başkanlık Divanının şu ana kadar Komisyon üyelerine bir türlü iletmediği Bylocke ve Eagle şifreli yazılımlarını kullanan ve özellikle eski/yeni milletvekilleri, bakanlar ve belediye başkanlarının listesinin kimlerden oluştuğu sorusunun da Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmasını istedi. Çıray Yıldırım’dan aynı zamanda 15 Temmuz günü ve gecesi Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve varsa üst düzey bürokratların uçuş plânları, aynı şahısların HTS raporlarının yazılı olarak açıklamasını istedi. Çıray, bu konuyu  Meclis Başkanlığı vasıtasıyla bir yazılı soru önergesi olarak Başbakan’dan sormasının nedenini sözkonusu Komisyon taleplerinin Komisyon Başkanlığı tarafından şu ana kadar karşılanmamış olmasını gösterdi.