KYK 23 Nisan ve 30 Ağustos’u sildi, yerine kandilleri ve 15 Temmuz’u koydu!

0
516

Eğitim alanında, sosyal-kültürel yaşamda dinselliğin ve din referanslı etkinliklerin dayatıldığı ülkemizde, bu dayatmadan en çok etkilenen kamu kurumlarının başında Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu geliyor.

Ülkemizin dört bir yanında üniversite öğrencilerine barınma hizmeti sunan KYK yurtları, hizmet alan öğrencilere “dinsel referanslarla oluşan bir sosyal-kültürel yaşam tarzı” dayatmayı sürdürüyor.

BİR KYK YURDUNDAN AFİŞLER

KYK yurtlarına asılan 4 yeni afiş bunu kanıtlar nitelikte… İzmir Bornova KYK yurdunda çekilen fotoğraflarda, “Önemli gün ve haftalar”, “Milli-dini gün ve bayramlar”, “KYK atölye çalışmaları” ve “Sosyal kültürel etkinlikler” afişlerinde, AKP iktidarının bu dayatmaları gayet net bir şekilde görülebiliyor.

KYK’NİN “ÖNEMLİ” GÜNLERİ: CAMİLER HAFTASI, KUTLU DOĞUM HAFTASI, 15 TEMMUZ… 

KYK’nin ilan ettiği “önemli gün ve haftalar” arasında camiler haftası, İstanbul’un fethi, kutlu doğum haftası, 15 Temmuz, kût-ül âmare zaferi, Mehmet Akif’i anma ve Çanakkale zaferi yer alıyor.

kykonemlihaftalar

ZAFER BAYRAMI VE TBMM’NİN KURULUŞU YOK, KANDİLLER EKSİKSİZ!

“Milli-dini gün ve bayramlar” arasındaysa 23 Nisan TBMM’nin kuruluşu ve 30 Ağustos Zafer Bayramı hiç yer almazken, aynı afişte ramaza ve kurban bayramları, mevlit, regaib, berat, miraç kandilleri ile kadir gecesi eksiksiz yer aldı. Aynı afişe 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı da yazıldı.

kykonemlihaftalar1

KYK’NİN “AKADEMİ”DEN ANLADIĞI: İSLAM FELSEFESİ İLE NECİP FAZIL! 

“KYK akademi” adı altında sunulan atölye çalışmalarında ise “İslam felsefesi, “Türk İslam bilginleri”, “İlahiyat İslam tarihi”, “Necip Fazıl okumaları”, “Safahat okumaları”, “Adabı muaşeret” gibi başlıklara yer verildi.

kykonemlihaftalar2

KYK’NİN “SOSYAL” ETKİNLİĞİ: CAMİ HUZURDUR!

“KYK sosyal kültürel etkinlikler” adı altında öğrencilere dayatılan konular arasındaysa “Cami huzurdur”, “Gönül bağı”, “Diğergamlık durağı” gibi başlıklara yer verildi.

kykonemlihaftalar4

KAYNAK HABER: AHMET ÇINAR  –  HABER SOL ORG TR