Ana Sayfa Haber Gökçeada da kurtuldu

Gökçeada da kurtuldu

0


Bozcaada’daki koyların kurtulmasının ardından gözler Gökçeada’ya çevrilmişti. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin bugün Ankara’da yetkililerle görüştü. Bu görüşmeden de olumlu sonuç çıktı. Gökçeada koy ihalesi de Bozacada da olduğu gibi iptal edildi.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin konu ile ilgilendiğini belediyecilikten geldiği için ekibine ‘yerelden gelen bütün sorunları dinleyin’ talimatı verdiğini bilirdirdi.
Ünal ihalelerin iptal edilmesini Türkiye için çok önemli bir olay olarak nitelendirerek şöyle konuştu: Tabiat Varlıkları Koruma genel müdürü de sorunumuzu dinledi. ‘Bizim de hassasiyetlerimiz var’ dedi. ‘Koyun hala bakir kalması noktasında her türlü mücadeleyi veriyoruz’ şeklinde konuştu. Bunun arkasındayız diye ifade etti. Koy halka açık kalacak. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da bu noktada Çanakkale’den gelen taleplerin de dinlenmesi noktasında çok büyük destek verdi. Yerelin belediyelerin dikkate alındığı ve halkın sesine kulak verildiği noktasında önemli bir gelişme olarak görüyorum. Çok önemli bir olaydır bu.

‘GİRİŞİMLERİMİZ OLACAK’ DEMİŞTİ

Bozcaada’daki koyların ihalesinin iptalinin arıdından gözler Gökçeada’daki duruma çevirilmişti. AKP Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan dün sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Gökçeada için de girişimlerimiz olacak” açıklamasında bulunmuştu. Bugün ise Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin Ankara’da yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Gökçeada’daki koylar da kurtuldu.

Gökçeada’da hangi koylar ihaleye çıkıyordu?
gokceada
LAZKOY: 9 bin 858 metrekarelik koyda, 2 adet 6 metrekarelik büfe, 2’şer adet tuvalet, soyunma kabini, duş, 2 adet gölgelik, şemsiye ve şezlong alanı ihalesi yapılacak ve 3 yıl süreyle işletilecekti. İhalenin yıllık muhammen bedeli 30 bin 191 liraydı.

GİZLİ LİMAN KOYU: 52 bin 229 metrekarelik koyda 4 adet 6’şar metrekarelik büfe, 4 adet bay/bayan duş, 4 adet bay/bayan tuvalet, 4 adet bay/bayan soyunma kabini, 5 adet cankurtaran kulesi, şemsiye ve şezlong alanı yapılacak ve 3 yıl süreyle işletilecekti. İhalenin muhammen bedeli, yıllık 123 bin 783 liraydı.

HABER KAYNAK: CAN MUMAY – SOZCU COM TR