Ana Sayfa Haber Erdoğan için Cumhurbaşkanı yemini de değişiyor: Laiklik ve Atatürk çıkıyor…

Erdoğan için Cumhurbaşkanı yemini de değişiyor: Laiklik ve Atatürk çıkıyor…

0

AKP, cumhurbaşkanı adı altında başkanlığa geçiş için düzenleme hazırlarken, cumhurbaşkanı yemin metnini de değiştirmek istiyor.

AKP’nin yayın organlarından Yeni Şafak’ın haberine göre, anayasa değişiklik metninde, Cumhurbaşkanı yeminini içeren 103’üncü maddede yer alan metin kısaltıldı. Yemin metni “İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma; Devletin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma and içerim” şeklinde düzenlendi.

Şu an yürürlükte olan yemin metni ise şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Önceki İçerikAsansör Paşası
Sonraki İçerikAkar ve Fidan neden Darbe Komisyonu’na çağrılmıyor?