Ana Sayfa Haber MEKTUPLA UZAKTAN SORU İLE DARBE ARAŞTIRILAMAZ

MEKTUPLA UZAKTAN SORU İLE DARBE ARAŞTIRILAMAZ

0

AKP Manisa Milletvekili ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ, komisyonun bugüne kadar 32 kişiyi dinlediğini belirtip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Binali Yıldırım, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bazı eski cumhurbaşkanı ve başbakanlara soruların mektupla gönderileceğini söylemesi üzerine aynı Komisyon’un CHP’li üyesi ve İzmir Milletvekili çok sert bir açıklama yaptı.

Selçuk Özdağ’ın olayı çarpıtarak anlattığını ifade eden Çıray, “Bugüne kadar sağlık nedenlerini gerekçe göstermeden sadece iki kişi gelmeyeceğini belirtti: Necdet Özel ve Birgül Ayman Güler. Bunun dışında gelmeyeceğini söyleyen yok.”

KOZMİK ODA SIRLARINI ALAN SAVCIYI TUTUKLUYORLAR VERENLERİ KOLLUYORLAR

Çıray, sadece AKP’lilerden oluşan başkanlık divanının Komisyon çalışmalarını bazı dolgu maddesi sayılacak kişilerle yavaşlattıklarını söyledi. Daha önceki Darbeleri Araştırma Komisyonu’na merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yedi saat konuştuğunu hatırlatan Aytun Çıray, “AKP’liler korkuyorlar. Bazı eski siyasileri bahane ederek 15 Temmuz’un perde arkasının, gerçek aktörlerinin ve hakikatlerinin aydınlatılmasını önlemeye çalışıyorlar. Komisyonun misyonuna tam yüz seksen derece zıt bir tutum sergiliyorlar. İstedikleri herşeyin olabildiğince aydınlığa kavuşması değil; alacakaranlıkta kalması! Bu nedenle 15 Temmuz’un gerekli şartları hazırlayıp olgunlaştıranları, bir bakıma bu hıyanetin hazırlayıcıları  sayılabilecek işbirlikçi siyasileri Komisyon’dan kaçırmaya çalışıyorlar. Kozmik oda sırlarını alan savcıyı tutukluyorlar ama devletin namusu olan o sırları verenleri koruyorlar. Şunu acıyla fark ve idrak ediyoruz: meğer biz CHP’liler olmasaymışız bu Komisyon tamamen işlevsizliğe mahkum edilecekmiş.”

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNİN KANINDAN BAŞKANLIK ÇIKARIYORLAR

Komisyon’un davetlilere yönelttiği sorulara verilen cevapların yeni soruları ve yeni davetlileri gerektirdiğini vurgulayan Çıray, soru-cevap sisteminin daha sağlıklı bir şekilde devam ettirildiği takdirde 15 Temmuz’la ilgili bazı çok kritik gerçeklere ulaşılmasının muhakkak olduğunun altını çizdi.

İzmir Milletvekili Çıray, “Belli ki AKP’nin Komisyon üyeleri saray iktidarının kendine çizdiği çerçeve dışına çıkamıyorlar. Bir yandan Meydanlarda ‘Demokrasi Şehitleri’ diye nutuk atarlarken, diğer yandan komisyonu yokuşa sürerek o şehitlere ihanet ediyorlar. Darbe girişimini aydınlatmak yerine Bahçeli’nin artık mahiyetini bildiğimiz katkılarıyla şehitlerin kanından başkanlık çıkarmaya çalışıyorlar. Ayıptır, günahtır, vebal altında kalacaksınız,” diye devam etti.

KONTROLLÜ DARBE İDDİALARINI AKP GÜÇLENİYOR

Açıklamasının son bölümünde CHP olarak kesinlikle yazılı soru sorulmasına karşı olduklarını belirten Aytun Çıray, bu yöntemin Komisyon’u tamamen işlevsiz kılacağının altını özellikle çizdi: “Bu yöntem işe yarayacak olsaydı, Komisyonun  davetlileri çağırıp, onlara kamunun şekillenmesinde etkili olan medya önünde sorular sormasına hiç ihtiyaç duyulmazdı. Bütün o uzun toplantılara da gerek kalmaz, bir kısmına değil tüm davetlilere yazılı sorular verilerek onlardan cevaplarını yazılı olarak vermeleriyle yetinilirdi. AKP’li üyeler muhtemelen saraydan gelen direktifler doğrultusunda 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nu Mektupla Uzaktan Araştırma Komisyonu’na dönüştürmeye çalışıyorlar. Ancak bunun geri tepecek bir silah olduğunu hatırlamaları gerekir. Çünkü bu tutumlarıyla kontrollü darbe iddialarını bizzat kendileri güçlendirmiş olmaktadırlar. Onları şimdiden uyarmayı ahlaki ve siyasi bir görev sayıyorum: Bu tutumunuz çok ama çok tehlikelidir. Sürdürülemezdir. Şu anki gücünüze rağmen  altında kalmanız da mukadderdir.”