Ana Sayfa Haber HDP’lilere Operasyon

HDP’lilere Operasyon

0

HDP eşgenel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. HDP’li Ziya Pir yurtdışı yasağı kararıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP’li milletvekillerine yönelik operasyon başlatıldı.

Operasyonda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da, Figen Yüksekdağ ise Ankara’da gözaltına alındı.

AYDOĞAN VE BİRLİK İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

İfade işlemleri için Şırnak’a götürülen HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiler.

DEMİRTAŞ’A TUTUKLAMA TALEBİ

Gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. Savcı Demirtaş’ın tutuklanmasını talep etti.

Demirtaş, savcılıkta: “Başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Buraya getirilmem bile hukuk dışıdır.” dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. Demirtaş tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevkedildi
Demirtaş’ın adliyede savcıya ifade verdiği ve savcının kararı beklendiği belirtildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan partinin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da Ankara’dan Diyarbakır’a getirildiği öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında bulunan haklarında Diyarbakır’da soruşturma açılan 6 milletvekilinin ifadeleri alındıktan sonra mı karar verileceği, yoksa ayrı ayrı mı karar verileceği öğrenilemedi.

YÜKSEKDAĞ İFADE VERDİ
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım Diyarbakır Adliyesi’nde savcıya ifadesi tamamlandı. Savcının kararı bekleniyor. HDP’li Sırrı Süreyya Önder ve Ziya Pir ise Savcıya ifade veriyor.
İdris Baluken, Ankara’daki HDP Genel Merkezi’nde gözaltına alındı ve götürüldüğü Bingöl’de adliyeye götürüldü.
SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ
Dün gece evinde gözaltına alınan ve bu sabaH Diyarbakır Adliyesi’ne çıkaralarak savcıya ifade veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

ZEYDAN VE IRMAK SAVCILIĞA ÇIKARILDI
Gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekilleri Abdullah Zeydan ile Selma Irmak Hakkari’ye getirilerek Savcılığa çıkarıldı.

GÖZALTINA ALINANLAR

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre gözaltına alınan isimler şöyle:

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan…