Ana Sayfa Alıntı Yazarlar Fransa ve Rusya arasında Halep gerginliği

Fransa ve Rusya arasında Halep gerginliği

0

Fransa ile Rusya arasında “Soğuk Savaş” rüzgarları esiyor değerlendirmesi gerçekçi olmayan abartılı bir tespit olmakla birlikte, son bir haftada yaşananlar iki ülke arasında ilişkilerin gerildiğini gösteriyor.

Rusya konusunda zikzaklar çizen ve net bir politikaya sahip olmayan Fransa baltayı taşa vurdu. Karşısında ne istediğini bilen ve kararlı duruşuyla Vladimir Putin vardı. Konuyu açalım: 19 Ekim’de Putin Paris’e gelecekti. Daveti Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yapmıştı. Putin Paris ziyaretini ertelediğini açıkladı.

ABD TRENİNE BİNEN FRANSA

ABD’nin trenine binen Fransa Rusya’yı Suriye devleti ile birlikte Halep’te “katliam yapmakla ve insanlık suçu işlemekle” suçluyordu. Fransa’daki Atlantikçi kamp daha da ileri gidiyor “soykırım” yapmakla itham ediyorlardı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunacağı Suriye tasarısına destek istedi. Lavrov, Halep üzerindeki hava sahasında uçuşa yasak bölgeler oluşturulmasını öngören bu  tasarıyı desteklemeyeceklerini açıkça söyledi. Nitekim öyle oldu Rusya tasarıyı veto etti.

Suriye konusunda Rusya ile ipleri koparan ABD’nin gölgesi olmaya soyunmuş Fransa veto olayından sonra hızını kesmedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault Suriye ve Rusya’nın Halep’te “Açık bir savaş suçu” işlediklerini ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden soruşturma başlatmasını isteyeceklerini açıkladı. Mahkemeye kimi şikayet edeceksiniz?sorusuna Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, “Rus yöneticiler de dahil Halep’te olup bitenlerin tümünde onlar sorumlu” dedi.

DİPLOMASİNİN DIŞINA ÇIKTI

Hollande, Rusya’nın veto kararına tepki göstererek, Putin’i 19 Ekim’de Paris’te ağırlayacak olmaktan pişmanlık duyduğunu üstü kapalı dillendirmeye başladı. Hollande, “Eğer onu kabul edecek olursam bunun (Halep operasyonunun) kabul edilemez ve Rusya’nın imajı açısından vahim olduğunu ona söyleyeceğim” dedi. Katıldığı bir televizyon programında Putin’in Paris’e gelişiyle ilgili soruya “Gerekli mi?, Yararlı mı? Kendi kendime soruyorum” diye cevap verdi.

Hollande’ın bu devlet adamlığına ve diplomatik kurallara uymayan tutumuna karşı Putin cephesinden cevap gecikmedi. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov basına yaptığı açıklamaya, “Putin, başından beri Hollande için uygun olacak zamanda Paris’i ziyaret etmeye hazır olduğunu söylemişti. Bu nedenle uygun zamanı bekleyeceğiz. O zaman Putin ziyareti tekrar değerlendirecektir” dedi. Putin diplomasinin bütün inceliğiyle Hollande’a ders verdi.

‘RUSYA POLİTİKASI BENİ ÜZÜYOR’

Hani kaba bilinen Sarkozy var ya, o bile Hollande’ın tutumunun yanlış olduğunu söyledi “Rusya’ya karşı izlenen politika beni üzüyor. Putin ile görüş ayrılıklarımız var ama Rusya ile diyalogun Fransa’nın çıkarına olduğunu düşünüyorum” dedi. Ve bir çok De Gaulle’cü milletvekili de aynı doğrultuda açıklamalarda bulundu.

Putin Fransa’nın “Savaş suçu işliyorlar” suçlamasına Fransız TF1 televizyonuna  yaptığı açıklamada “Suriye gerçeğini dikkate almayan, hiç bir önemi olmayan parlak sözler bunlar. Kesin olarak inanıyorumki (Suriye’deki) durumdan başta ABD olmak üzere Batı sorumludur” diyen Putin,“BM’nin terörist gördüğü El Nusra Cephesini bombalıyoruz. Bu teröristlerin sivil halkı kendilerine kalkan olarak kullanmalarına, rehin aldıkları insanları öldürmelerine, boğazlarını kesmelerine müsaade etmeyeceklerini” ifade etti.

 

ALİ RIZA TAŞDELEN /PARİS