Ana Sayfa Haber SEVR’İ İMZALAYAN ZİHNİYET ELBETTE LOZAN’A DÜŞMAN OLACAK…

SEVR’İ İMZALAYAN ZİHNİYET ELBETTE LOZAN’A DÜŞMAN OLACAK…

0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3,5 ay aradan sonra 27. kez muhtarları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı. Erdoğan, “Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar” görüşünü savundu.

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sarayda düzenlediği ilk muhtarlar toplantısında bugüne değin yaşanan “milli mutabakat” birlikteliğinde önemli bir geri adım atarak, yepyeni bir tartışma başlattı. Tartışmanın adı; 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması! Cumhurbaşkanı, muhtarlara seslenirken konuyu Lozan Antlaşmasına getirerek, “Bugüne kadar Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalıştılar. Bunun neresi zafer” dedi.

Sevr’i imzalayn zihniyetin Lozan’a düşman olmasını şaşırtıcı bulmadığımızı hemen belirtelim ve Atatürk’ün Lozan’dan sonra İsmet Paşa’ya gönderdiği telgrafı siz okurlarımız ile paylaşalım.

(Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in İsmet Paşa’ya gönderdiği Lozan Konferansı’nda başarı gösteren Türk delegelerini kutlayan telgrafı) Lozan’da Delegeler Heyeti Başkanı Dışişleri Bakanı İsmet Paşa Hazretleri’ne Millet ve hükümetin zatıalilerine vermiş olduğu yeni görevi başarıyla sona erdirdiniz. Memlekete birbiri ardınca yaptığınız yaralı hizmetlerle dolu ömrünüzü bu defa da tarihi bir başarıyla taçlandırdınız. Uzun çarpışmalardan sonra vatanımızın barış ve istiklale kavuştuğu bu günde, parlak hizmetiniz dolayısıyla zatıalinizi, pek sayın arkadaşlarımız Rıza Nur ve Hasan Beyleri ve çalışmalarınızda size yardım eden bütün Delegeler Heyeti üyelerini şükran duygularımla kutlarım. Gazi Mustafa Kemal Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Başkomutan