Ana Sayfa Haber Tahir ÇALGUNER – GAZI UNIVERSITESI FETOCULARINI KIM ve NASIL BELIRLEDI?

Tahir ÇALGUNER – GAZI UNIVERSITESI FETOCULARINI KIM ve NASIL BELIRLEDI?

0

Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan Gazi Rektörü Süleyman Büyükberber’in ve maklube cetesinin talimatıyla maruz biraktigi cemaat magdurlarinin ifadesi alinmadan ve ifadelerine basvurulmadan 124 kisilik liste nasil hazirlandi?

TEM Tarafindan gozaltinda tutulan ve tek ayak uzerine bekleme cezasi alan Gazi universitesi bir donem onceki Rektoru S.Buyukberber ile ayak ustu gorustum kendisine bazi sorular sordum.Kendisi o donem bu islerle Rektor yardimcilarim ilgileniyordu dedi.

YENI REKTORE ONERIM

“Paralelci ve cemaat kontenjanından görevli olarak rektörlüğe atanan Süleyman Büyükberber’in döneminde son 4 yıla ait, personel hakkındaki tüm idari işlemlerin ve savcılık şikayetleri yolu ile açılan inceleme ve soruşturma dosyalarına hiç dokunmadan olduğu gibi tümünün luzumu muhakeme geregi savcılığa intikal ettirilmesi gerekir.

FETÖ yapılanmasının kullandığı yöntemlerden birinin mobbingtir. Idari soruşturmaların bir mobbing aracı yapıldığını vurgulayarak “Mobbing konusu TCK madde 94 ile ilişkilidir. Dolayısıyla konu ceza mahkemelerini ilgilendirir.

“FETÖ mağdurlari ile FETÖ’cü personeli ve ikinci halkada yer alan FETÖ ile ilişkili menfaat gruplarını baş başa bırakın, bağımsız ceza mahkemelerinde ak koyun kara koyun ortaya çıksın”
“FETÖ, akçeli döner sermayeli proje kardeşliği ortaklıklarıyla; sen de kazan ben de kazanayım teklifleri ile hocaların aklına girerek kadro ödüllendirmeleri de yapmıştır.

Feto’nun universitedeki unsurarinin temel psikolojik ozellikeri ;kompleksli,yitik,sinik,ezik ve hadsiz kisilik gelisme bozuklugu kategorilerinde siniflandirilabilir.

Gazi universitesinde aciga alinan akademisyenlerin sayisinin (124) devede kulak oldugunu belirten Calguner; benim kayitlarima girmis bazi isimleri yeni Rektorumuzun kendi hazirladigi listede goremedim…sadece ben degil.Universitedeki cemaat magduru tum hocalarla da konustum.Maalesef listenin daha kabarik olmasi gerekirdi.Bu listenin eksik kalanlarini tamamlamak biz Kemalistlerin isi…bu adamlari listeye eklemek ve geregini yapmak ise yeni rektorumuzun isidir.

GECMIS DONEME AIT CEVAP BEKLEYEN SORULAR

1. YÖK Başkanlığınca, Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne açılan Soruşturma kapsamında bulunanmobbing ofisinde müracaat, delil ve belge akışı talimat uyarınca Rektörlüğün denetimindeki ….gazi.edu.tr uzantıllı e-posta internet sistemi ile yapılmaktadır.
Kasım 2014 tarihinde Gazi Rektörlüğünce tüm personele gönderilen muğlak duyurularla, personelin e-postalarında büyük ölçüde veri kaypı yaşandığı belirtilmektedir.Gazi Üniversitesi Rektörlüğü hakkında açılan YÖK soruşturması devam ederken ve mobbing müracaatları da bu kapsam dahilinde iken bu durumun nedenini ortaya çıkartmak için vuku bulan bu olay hakkında teknik ve idari açıdan, mobbing mağduru üniversite personelinin ifadelerine de başvurularak kapsamlı bir YÖK soruşturması açılması düşünülmekte midir? Mobbig mağdurlarının dilekçe,delil ve belgelerinin yenilenmesi ve tekrar alınması ile ilgili tedbir ve işlemler yapılmış mıdır? Dilekçelerin genel evrak sistemi ve numaralandırması ile alınmamasının sebebi nedir?

2. Eylül 2014 tarihinde personel alımı için Bilişim personeli mülakat sınavı yapan ve eleman alımı yapan Gazi üniversitesi Rektörlüğünün Kasım 2014′ te bu olay ortaya çıktıktan sonra 2.2.2015 tarihinde, yeniden Bilişim personeli alımı için ilana çıkması nasıl açıklanabilir ?Bu durum personelin nicel, nitel durumu ve/veya sistem arızası ile açıklanabilir mi? Eski personelin durumları nedir?

3. İlgili üniversitede özellikle af yasası ile gelen yüksek lisans öğrencilerine yönetimce Rektör talimatıyla, danışman atamayarak veya atattırmayarak zorluk çıkartmak ve öğrencilere bir tür mobbing uygulanması ile aşamalı olarak adayların yüksek lisans ile ilişiklerini kesmeye yönlendirildiği iddiası doğru mudur?

4. Bir anma etkinliği düzenleyen öğrenciler hakkında keyfi soruşturma açtıran ve soruşturma tamamlanan kadar okula öğrencilerin girişlerini yasaklanan Rektör hakkında YÖK Başkanlığının başlattığı bir soruşturma var mı?

5. Bazı Resmi yazışmalara verilen cevaben yazıların, Fakülte dekanlıklarının genel evrak sistemi üzerinden yapılması yerine ilgililere mail yolu ile yapılmasının amacı nedir? Bu işlem Rektörlüğün sözlü bir idari talimatı mıdır?

6. Rektör Süleyman Büyükberber’in son üç yıl içinde bizzat kendisinin soruşturma açıp kendisinin ceza verdiği üniversite genelinde kaç tane dosya vardır?

7. Rektör ile akademik personel arasında rekor sayıda mahkemelik sorun olduğu doğru mudur? Rektör ile akademik personel arasında mahkemede görülen kaç adet dava bulunmaktadır?

8. Rektör hakkında yapılan şikâyetlere yönelik olarak YÖK’ün soruşturma yerine inceleme başlatıp, Danıştay’ın esastan incelemesinin engellediği doğru mudur?

9. Rektör hakkında yapılan şikâyetlerle ilgili şimdiye kadar ne gibi işlemler yapılmıştır

10. Rektörün, Dekanlık soruşturmaları sonucunda ceza verdirtip sonrasında personelin cezalarını sözde affettiği ya da zaman aşımına bıraktığı doğru mudur?

11. Rektörün açtırdığı soruşturmalarla hukuku amacı dışında kullanarak personeli zan altında bırakmak ve haklarını mahkemede aramalarını engellemeye yönelik bir çeşit belge üretme faaliyetinde olduğu doğru mudur?

12. Mahkemelerin Rektörlük’ten istediği bazı belgelerin mahkemeye iletilmemesinin sebebi nedir? Adaleti bizzat Rektörün engellediği doğru mudur?

13. Rektörün somut belge ve delil göstermeden adeta fiili bir durum yaratarak kendisine muhalif gördüğü personel hakkında zoraki kurul kararlari aldırdığı ve bu kararları mahkemelerde sözde delil olarak kullandığı doğru mudur?

14. Rektörün üniversite camiasını kucaklayamadığı, adil bir davranış sergilemediği, üniversite personelinin çalışma huzurunu bozan, tehdit, mobbing gibi davranışlarına yönelik olarak ne zaman gereken önlemler alınacaktır?

15. 2012-2016 yillari arasinda haklarinda mobbing sorusturmalari devam eden kac adet personel bolum baskanligi idarecilik gorevine atanmistir?

15 temmuz icin simdilik bu 15 soru yeter…gerisi kesin donus sonrasi.

TAHIR CALGUNER