Ana Sayfa Dünya Miloseviç savaş suçlarından aklandı

Miloseviç savaş suçlarından aklandı

0

Yugoslavya’nın son lideri Miloseviç, uluslararası mahkeme tarafından “rehabilite” edildi, ancak “soykırım suçlusu” olarak damgalanan Miloseviç hakkında medya suskunluğu sürüyor.

Eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi, Yugoslavya’nın son başkanı Slobodan Miloseviç’in “savaş suçlusu” olduğuna ilişkin yeterli kanıt bulunmadığına karar vermesine rağmen, medya bu konuda suskun.

Mart ayında Radovan Karadzic’in savaş suçundan 40 yıl cezaya çarptırılma kararı ile aynı zamanda, Miloseviç’in 1992-95 Bosna Savaşı sırasında Müslümanların ve Hırvatların etnik temizliğine ilişkin ortak plana iştirak ettiğine dair yeterli kanıt olmadığına da hükmedilmişti.

Hatta mahkeme, bunun tersinin doğru olabileceğini belirtmişti.

Ancak Batı ve Türk medyasında “Sırp kasabı”, “Balkan kasabı” olarak nitelendirilen Miloseviç hakkındaki bu karara ilişkin “medya karartması” sürüyor.

2001 yılında tutuklanan Miloseviç, yargılandığı süre boyunca hakkındaki suçlamları reddetti, 2006 yılında ise hapishane hücresinde şüpheli bir şekilde öldü.

Mahkeme kararında, Sırp ve Bosnalı Sırp liderlerle görüşen Miloseviç’in, tüm diğer ulusların ve etnik grupların korunması gerektiğini, ayrıca Sırpların ulusal çıkarlarının ayrımcılık olmadığını söylediği aktarılıyor.

Yine kararda, Yugoslav liderin, Bosnalı Sırpları savaşı bitirmeye ikna etmek için uğraştığı da vurgulanıyor.

Mart ayında verilen bu mahkeme kararı, gazeteci Andy Wilcoxson’ın araştırmaları sonucunda Temmuz ayının sonunda ortaya çıkartıldı.

Ancak NATO tarafından şeytanlaştırılan ve “Hitler” yerine konan Miloseviç hakkındaki bu karar, dünya ve Türk medyasında yer almadı.

Kaynak: haber sol org tr

Önceki İçerikErdoğan ve Putin Rusya’da buluştu
Sonraki İçerikTALAN EDİLEN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE DEVAM EDİLİYOR