Ana Sayfa Dünya Irak’ta IŞİD militanlarına ait bir toplu mezar bulundu

Irak’ta IŞİD militanlarına ait bir toplu mezar bulundu

0

Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreteryası tarafından yapılan yazılı açıklamada, ”Sağlık Bakanlığı’na bağlı adli tıp ekibi, Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin desteğiyle Anbar’ın Cezire el-Halidiye bölgesinde bulunan 100 cesedin yer aldığı toplu mezarda incelemeler bulundu” ifadeleri yer aldı.

Sputnik’in haberine göre, toplu mezardaki cesetlerin kenti kurtarma operasyonu sırasında öldürülen IŞİD militanlarına ait olduğu belirtilerek, ”Mezardaki cesetlerin çoğu söz konusu bölgenin geri alınması sırasında öldürülen IŞİD militanlarına aittir. Güvenlik güçleri bölgeye girerken, örgüt zaman kaybı yaşamamak için acele bir şekilde hayatını kaybeden militanları toplu bir şekilde gömmüş” ifadelerine yer verildi.

Bağdat Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Sefa Ubeydi, “Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin ilerleme kaydetmesi üzerine örgüt panikledi, hemen ölülerini toplu bir şekilde gömerek kaçtı” şeklinde konuştu.

‘BİRÇOK MİLİTAN FIRAT NEHRİ’NE ATILDI’

IŞİD’in ağır darbeler aldığı bölgelerde, zafiyetinin ortaya çıkmaması için birçok militanını Fırat Nehri’ne attığını da dile getiren Ubeydi, örgütün diğer militanların moralinin bozulmaması için bu taktiği uyguladığını kaydetti.

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri geçen hafta, Anbar’ın Ramadi kentine bağlı Cezire el-Halidiye bölgesini IŞİD’ten tamamen geri alındığını duyurmuştu.

 

Önceki İçerikAKP’Lİ ESKİ BAKANIN BABASINA AİT YURT KAPATILDI
Sonraki İçerik‘Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölüm emrini Gülen verdi’