Connect with us

Dünya

PERU VE GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİNDE #NİUNAMENOS #BİRİMİZ EKSİLMESİN SLOGANIYLA YÜRÜYÜŞLER DÜZENLENDİ

Yayınlanma

Tarih

Geçtiğimiz Cumartesi, 50 bin kişi Peru’nun başkentine ve sekiz diğer kente yürüyerek kadına yönelik şiddeti ve hukuk sisteminin taleplere kayıtsız kalmasını protesto etti.

Peru’nun başkentine ve sekiz diğer kentte 50 bin kişi, kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Resmi makamlar kadına yönelik şiddete karşı gerçekleştirilen eylemin büyüklüğünün Peru’da bir ilk olduğunu söyleyerek, kadın örgütlerinin erkek faillere çok hafif cezalar verildiğini savunduğu son günlerdeki birkaç sansasyonel olayı takibe aldı.

Peru yargı sisteminin başındaki isim Victor Ticona, “Bugün, 13 Ağustos, ülke için tarihi bir gün çünkü bugün, bir kırılma noktası ve kadınların, özellikle şiddet sebebiyle acı çekmesinin kökünü kurutacak yeni bir kültürün başlangıcı” dedi.

Ticona, kurulacak bir yargıç komisyonunun, eylemciler arasından temsilciler alacağını da belirtti.

Yeni seçilen başbakan Pedro Pablo Kuczynski, eşi Nancy Lange ile birlikte eylemde yer aldı.

#NİUNAMENOS #BİRİMİZ EKSİLMESİN

Kuczynski; “Peru’da kimseye şiddet uygulansın istemeyiz, özellikle de kadınlar ve çocuklara.” dedi.

Aynı gün daha erken saatlerde Kuczynski, hükümetinin “kadınların şiddeti ihbar edebileceği olanaklar yaratacağını, zira istismarın şikayetlerin dile getirilemediği ve öfkenin sessizliğe gömüldüğü çevrelerde ortaya çıktığını” belirtmişti.

Peru’daki yürüyüşü takiben Arjantin ve Brezilya gibi diğer Güney Amerila ülkelerinde de kadına yönelik şiddete karşı #NiUnaMenos — #BirimizEksilmesin sloganıyla protestolar düzenlendi. ( Kaynak: Sol Haber )

 

Devamı

Dünya

Ajan krizi AB’ye sıçradı: Rus diplomatları sınır dışı ediyorlar

İngiltere ile Rusya arasındaki ajan suikastıyla başlayan diplomat krizi AB’ye de sıçradı. Almanya ve Fransa da Rus diplomatları sınır dışı ediyor

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

İngiltere ile Rusya arasındaki ajan suikastıyla başlayan diplomat krizi AB’ye de sıçradı. Almanya ve Fransa da Rus diplomatları sınır dışı ediyor

İngiltere, çifte Rus ajan Serrgey Skripal’in zehirlenmesine tepki olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Rusya, İngiltere’nin adımına aynı düzeyde karşılık verdi.

Ardından ABD Başkanı Donald Trump, ABD’deki 60 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini ve Seattle’daki Rus Büyükelçiliği’nin kapatılacağını açıkladı.

Almanya ve Fransa da ülkelerinde bulunan 4 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. Öte yandan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği’ne üye 14 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu.

İngiltere Başbakanı May, yaptığı açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile toplantılarının iptal edileceğini açıkladı.

RUSYA’DAN JET YANIT

Rusya ise yaptığı açıklamada en az 60 ABD’li diplomatı sınırdışı edeceklerini açıkladı.

Devamı

Dünya

Rus uzmandan ABD’ye tepki: Türkler onurlu ve şerefli bir millet!

Eski Rus milletvekili, Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, Rus televizyonunda Türkiye’yi savundu

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Sergey Markov

Rus ulusal NTV televizyonu canlı yayın programında 2 ABD’li siyasi uzmanın, “Türkler dış politikada da pazarlık yapmayı sever” diye ifadeler kullanması üzerine Rus uzman Markov, “ABD’li uzmanlar ne yazık ki Türkiye hakkında hiç bir şey anlamıyorlar. Kesinlikle anlamıyorlar. Türkleri sokakta ticaret yapan insanlar olarak mı görüyorsunuz?! Türkler büyük bir millet! Türkiye zengin ve büyük tarihine sahip bir ülke. Türkler onurlu ve şerefli bir millet!” sert tepki verdi.

TÜRKİYE BİZİM AVRASYALI ORTAĞIMIZ

Markov, Washington’un bölgedeki politikaları nedeniyle Ankara’nın kendi ulusal güvenliği bakımından doğru adımlar attığını da sözlerine ekledi. Markov Rus-Türk ilişkilerinin önemini de vurgulayarak, “Türkiye ile çok ortak yönlerimiz var. Unutmayalım: Türkiye bizim Avrasyalı ortağımız.” dedi.

Devamı

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanını Seçti

Yayınlanma

Tarih

Editör /Yazar

Fransa yeni cumhurbaşkanı seçti, Fransa’da bugün ikinci turu gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, sandıktan yüzde 62.5 oyla Emmanuel Macron önde çıkarak yeni cumhurbaşkanı oldu.

Sonuçların açıklanmasından sonra ellerinde Fransa bayrağı ile Yürüyüş hareketinin renklerini taşıyan Macron taraftarları, kutlamaların yapılacağı Louvre Müzesi’nin önünde yer alan meydanı doldurdu.

FRANSA’DA AŞIRI SAĞ, TARİHİN EN YÜKSEK OY ORANINA ULAŞTI

İkinci turda Macron’un rakibi aşırı sağ Marine Le Pen’e verilen oylar ise yüzde 37.5’te kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Le Pen’in aldığı oy oranı ise aşırı sağın elde ettiği en yüksek oy oldu.

TARİHİN EN DÜŞÜK İKİNCİ KATILIMI

Seçimlere katılım oranı yüzde 74´de kaldı. Bu oran 1969 yılındaki ikinci tur seçimlerinden sonraki en düşük katılımlı seçim olarak kayıtlara geçti. 2012 yılında ikinci tur seçimlerine katılım oranı yüzde 80 olarak gerçekleşmişti.

 

Devamı

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 KEMALİSTLER